• Powerbankların çalışma prensibi ve iç yapısı

Powerbankların çalışma prensibi ve iç yapısı

Powerbank güç kaynağı aslında harici cihazları şarj edebilen bir bataryadır. Powerbank giriş şarj kontrol devresi, çıkış boost kontrol devresi, pil şarj algılama ekran devresi, LED kontrol devresi ve pil koruma devresi oluşur. Günümüzde mobil aygıtı olanların vazgeçilmez yardımcısı ve teknoloji sektöründe promosyon powerbank olarak da dağıtılan ürün olan powerbankın çalışma prensibini anlatacağım. 

Powerbankların çalışma prensibin deki 5 ana madde.

1. Şarj kontrol devresi:
Bilgisayarın USB si gibi 5V girişin kullanılması, powerbank pilini şarj kontrolüne şarj etmek için adaptör;
akü voltajı 4.20V veya daha fazla şarj olduğunda, elektrik akımını yaklaşık 100mA ya kadar şarj edin, yani şarjı durdurun, şarj işlemi tamamlandı, devreyi ayırın.
Şu anda, mobil gücün giriş akımı yaklaşık 1A dır, fakat aynı zamanda bazı düşük-uç üreticileri şarj akımı 500mA dır. Şarj akımı ne kadar büyük olursa, şarj süresi o kadar kısalır. Bilgisayarın USB şarjını kullanırsanız, USB çıkış toleransını dikkate almak için genel bilgisayarın USB çıkışı 500mA dır.

2. Boost çıkış devresi:
Powerbank telefona bağlandığında, güçlendirici devresi çalışmaya başlar, cep telefonu şarjı için 5V a kadar mobil güç bataryasının voltajını yükseltir, cep telefonu şarjı için, telefon kendi şarjını kontrol eder, tam şarj olduktan sonra Powerbank otomatik kapanma ;
Mevcut mobil güç çıkışı bir USB portu, iki USB, üç USB, 4 USB ... vb, Çıkış akımı 300mA, 500mA, 800mA, 1000mA, 1500mA, 000mA, 2100mA ve benzeri vardır. Çıkış akımı ne kadar büyükse, mobil güç çıkış gücü daha güçlü olduğunu belirten, cep telefonu şarj ihtiyaçlarını karşılamak için daha yetenekli. Telefonunuz 1000mA şarj edilirse, 500mA Powerbank a göre şarj süresi ikiye katlanacaktır.
1000mA dan daha fazla Powerbank  güç çıkışı kullanımı, telefon normalde şarj edilebilir, Not: Cep telefonu kontrolü için telefonun şarj akımı. Powerbank  gücün gerçek çıkış şarj gücü, cep telefonunun anma akımını aşmayacaktır. Genel olarak, sıradan cep telefonlarının şarj akımı 500mA, bazı akıllı telefonlar 1A ve Iphone cep telefonu 2A dır. (ZXS Company) Otomatik uyku fonksiyonu ile Powerbank güç çıkışı. Şarj işlemi tamamlandığında kabloyu çıkarın, destek devresi otomatik olarak çalışmayı durdurur, pil gücünü boşa harcamaz, pil çalışma süresini etkin bir şekilde uzatabilir.

3, pil gücü göstergesi devresi:
Bu devrenin işlevi, mevcut Powerbank  güç kaynağının kalan pil gücünü, daha kullanıcı dostu ve zamanda şarj edilebilecek şekilde görüntülemektir.
(ZXS) Powerbank bazı modellerde ekran güç fonksiyonu da güç tasarrufu fonksiyonuna sahiptir, yani, harici çıkışta, işin ilk birkaç saniyesinde otomatik olarak pil gücünü gösterecek ve ardından otomatik olarak pil gücünden tasarruf edecektir. Pil gücünü bilmeniz gerektiğinde, doğrudan düğmeye basın, tekrar görüntüleyebilir, kullanımı çok kolaydır.

4, LED aydınlatma devresi:
Bu devre kontrol devresi LED i çalışır.

5. Akü koruma devresi:
Akünün aşırı akımı boşalttığı zaman, şarj voltajı çok yüksek olduğunda, bu tür anormal durumlar için deşarj voltajı düşüktür. Akü koruma devresi akünün güvenliğini korumak için aküyü ve harici bağlantıyı kapatır. Mobil güç lityum piller kullanılır, voltaj çok düşük veya çok yüksek, aksi takdirde patlama, yanma ve diğer tehlikeli durumlar olacaktır. (ZXS) Mobil Güç Kaynağı bu güvenlik özelliklerine sahiptir.

İşte powerbankların çalışma prensibleri böyledir. Günümüzde Promosyon Powerbank olarak satılan mobil şarj cihacları artık Lityum pilli powerbanklar olarak piyasada yerini almıştır. Lityum piller çoğunlukla paralel olarak birkaç pil tarafından kullanılır. Mevcut mobil güç kaynağının çoğu 18650 lityum iyondur. 18650 lityum iyon pil Şu anda Samsung, LG, Sanyo piller için dünyanın en büyük üretim kapasitesi, bir tek 2800mAh yapabilirsiniz; Ama Çin de en yüksek 2600mAh. Samsung 2800mAh orijinal pilleri kullanarak ZXS mobil güç. Ve bazı zamanlarda, lityum polimer piller kullanmak için, lityum polimer piller biraz küçük boyutlu, nispeten kompakt ve hafif, 18650 lityum pilden biraz daha küçüktür.

Daha fazla powerbank incelemesi yapmak isterseniz promosyon powerbank sayfasını inceleyebilirsiniz.