• Linux Fedora Sürümünüzü Fedora 28'e yükseltin

Linux Fedora Sürümünüzü Fedora 28'e yükseltin

Fedora 28 piyasaya sürüleli biraz zaman geçti güncel sürümü kullanmak için Fedora 27 veya daha eski bir sürüm kullanıcısı olarak sisteminizi en son sürümüne yükseltmek ve Fedora 28'deki tüm yeni özellikleri kullanmak isteyebilirsiniz.

Bu makalede, linux fedora sürüm yükseltme Fedora 27 veya eski sürüm Workstation'dan Fedora 28 Workstation'a nasıl yükselteceğinizi göstereceğim.

Fedora'nın daha yeni bir sürümüne yükseltmenin iki yolu vardır . Grafiksel yol ve komut satırı yolu.

Fedora ile ilgili iyi olan şey, yeni bir sürümün kullanılabilirliğini size bildirmenin uzun sürmemesi. Tek yapmanız gereken, Yazılım Merkezini açmak ve güncellemeleri aramak. Yeni versiyonunu burada görebilirsiniz.

Fedora ile ilgili iyi olan şey, yeni bir sürümün kullanılabilirliğini size bildirmenin uzun sürmemesi. Tek yapmanız gereken, Yazılım Merkezini açmak ve güncellemeleri aramak. Yeni versiyonunu burada görebilirsiniz. Fedora'nın yeni sürüme geçmesinin herkese açık hale getirilmesinin birkaç gün sürebileceğini unutmayın. Güncelleme seçeneğini görüyorsanız, sadece İndir'e tıklayın ve prosedürü takip edin.

İnternet hızınıza bağlı olarak indirme biraz zaman alacaktır. Gerekli dosyalar indirildikten sonra, onları yüklemek isteyip istemediğiniz sorulur.

Yüklemeyi seçtiğinizde, sisteminizi yeniden başlatmanız istenir. Yeniden başladığınızda ve mevcut Çekirdeğinize (grup ekranı) giriş yaptığınızda, sisteminizin daha yeni bir sürüme geçtiğini göreceksiniz.Bu işlem tamamlandığında, sisteminiz yeni Fedora sürümüne önyükleme yapar. Bu kadar. Fedora 28'in keyfini çıkarın.

Fedorayı Konsol yardımı ile yükseltmek için ise DNF komut satırı aracını kullanmaktır. DNF, yalnızca dağıtım yükseltmesi amacıyla bir sistem yükseltme eklentisine sahiptir.

İlk önce, sistem paketlerinizin güncellendiğinden emin olun. Bir terminal açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo dnf upgrade --refresh

Yükseltme veya yükseltme yok, sisteminizin yedeğini almak her zaman iyi bir fikirdir. Yükseltmeden önce önemli dosyalarınızın yedeğini almanızı öneririm. Bu isteğe bağlı henüz isteğe bağlıdır.

Ardından, yükseltme eklentisini almanız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki komutu kullanın:

sudo dnf install dnf-plugin-system-upgrade

Artık her şeyi ayarladığınıza göre, şimdi yeni sürüme geçebilirsiniz. Yükseltmekte olduğunuz sürümü bilmelisiniz. Eğer Fedora 28'e yükseltme yapıyorsanız, komutta 28 numarayı kullanın:

sudo dnf system-upgrade download --releasever=28

Fedora 28 yükseltmelerini indirmeye başladığını göreceksiniz.

Not: Bozuk bağımlılıklar veya eski paketler nedeniyle yükseltme yaparken sorunlarla karşılaşırsanız, yukarıdaki komutta ‐‐allowerasing işaretini ekleyin. Bu bayrak, Fedora yükseltmesini engelleyen paketleri kaldırır.

İndirme bittiğinde, sisteminizi yükseltme prosedürüne yeniden başlatabilirsiniz. Bunun için şu komutu kullanın:

sudo dnf system-upgrade reboot

Yeniden başlatma sırasında çekirdek seçim ekranını göreceksiniz.

Ve bundan sonra sistem yükseltmeleri başlıyor. Yükseltme işleminin tamamlanması biraz zaman alabilir.