• Yazıcı Tamiri - Toner Kartuş Bakımı

Yazıcı Tamiri - Toner Kartuş Bakımı

Yazcılar bilgisayar ortamında görüntüleri ve yazıları kağıt üzerine işleyen elektronik cihazlardır. Tonerler ve Kartuşlar sayesinde baskıyı kağıt üzerine olduğu gibi veya siyah beyaz olarak aktarma özelliğine sahiptirler. Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar, Nokta Vuruşlu Yazıcılar, Lazer Yazıcılar, Isıl Yazıcılar gibi çeşitleri vardır. LPT veya USB kablo bağlantısı ile veri aktarımı gerçekleştirilir günümüzde yeni çıkan modeller ise her hangi bir kablo bağlantısı olmadan Wireless özelliği ile kablosuz yazdırma özelliğine sahip modelleri de vardır.

Tonerler ve Kartuşlar yazıcıların mürekkeplerini içeren tankları dır. Bilgisayardan gelen verilere göre printerin işlemcileri hangi renk tonlarında yazılacağını bilir ve ona göre renk karışımı yaparak kağıda istenilen verinin basılmasını sağlar bu işlem nokta vuruşlu yazıcılarda ise gelen verinin kaç nokta vuruşu ile oluşturulacağını hesaplayarak yazıcı iğnelerinin noktalar halinde şerit kartuşa vurularak baskı yapılması ile sağlanır.. Yazıcıların özelliğine göre mürekkep tankları toner ve kartuşlardan oluşur.Toner ile Kartuşlar arasındaki fark ise Tonerler içlerinde bulunan mürekkep tozlarını yazdırılmasını istenen data kadar püskürtürler, Kartuşlar ise mürekkeplerini içlerinde bulanan haznelerde sıvı olarak muhafaza ederler ve ısıtarak oluşturacağı resim veya yazı kadar kağıt üzerine aktarırlar. Nokta vuruşlu yazıcıların kartuşları ise şerit halindedir içinde bulunan makara sayesinde iğnelerin vurduğu noktalardaki mürekkep azaldıkça makara döner ve iğnenin altına mürekkepli bölümü getirir mürekkep şeritin üstünde hafif nemli şekilde durur.

Yazıcılar ve ekipmanları olan Tonerler ve Kartuşlar sık kullanımından dolayı en çok arıza veren bilgisayar birimlerinden dir. Yazıcı tamiri için ikitelli de bulunan teknik servisimiz yerinde hizmet veya arızalı olan yazıcıyı alarak teknik servis departmanımızda bakımını yaparak teslim eder. Toner ve Kartuş dolumları ise yazıcı markalarına göre yapılır.